İstanbul’da Kına ve Nişan Organizasyonu Tercihleri

2 sene önce | Öne Çıkanlar
İstanbul’da Kına ve Nişan Organizasyonu Tercihleri

Ülkemizdeki düğün ve düğün öncesi bütçe ekonomisini iyice kavramak için sizlere bu yazımızda İstanbul’da Kına ve Nişan Organizasyonu konusunu derledik.

Eğer düğün veya nişan hazırlığınız bulunuyorsa bu yazımız sizler için rehber niteliğinde olabilir.

Nişan Organizasyonu Maliyetleri

Nişan organizasyonu maliyetleri öncelikli olarak büyük iller baz alınırsa 2.000 TL-2.500 TL fiyat başlangıcı olarak belirlense de özellikle İstanbul’da yaşayanlar nişanını teknede nişan organizasyonu gibi ihtişamlı bir şekilde düzenlemek istediklerinde 50.000TL – 150.000 TL’lik aralığındaki fiyatlarla karşılaşıyor.

İzmir ve Ankara’da ise bu fiyat 20.000 – 30.000 TL aralığındaki değişmekte. Yat Kiralama Hizmeti gibi ekstra istekler istendiği taktirde fiyatlar artmakta.

İstanbul’da Kına ve Nişan Organizasyonu Bütçeleri

İstanbul’da normal bir kına organizasyonu minimum 2000 TL’ye mal olurken, Teknede Nişan Organizasyonu gibi lüks organizasyonlarda davetli sayısı ve tekne tipine göre maliyet 15.000 – 25.000TL’ye kadar yükselebiliyor.

İzmir ve Ankara gibi illerde ise fiyatlar 1.600 – 1700TL aralığında değişim göstermekte. Özellikle Ankara, Kına organizasyonu açısından Türkiye’nin pahalı şehirlerinden biri haline gelmiş durumda.

Nişan Organizasyonunda Davetli Sayısı Oldukça Yüksek

Türkiye’de geçmişten gelen geleneklerin günümüzde de sürdürüldüğü düğün organizasyonu ve nişanlardaki istatistiklere yansımış durumda. Bu sebepten dolayı nişan organizasyonlarında davetli sayıları ortalama olarak 70 ila 90 kişi arasında değişiklik gösterebiliyor.

Yaz Aylarında Teknede Nişan Organizasyonları Tercih Ediliyor

Yaz aylarında düzenlenen nişan organizasyonlarında daha çok teknede nişan ve dış mekanda yapılan organizasyonlar tercih edilmekte.

Misafirlerine mükemmel bir gece yaşatmak isteyen çiftler nişanlarını teknede yaptığı gibi teknede düğün gibi ihtişamlı organizasyonlarla da dünya evine girmeyi tercih ediyor.

Kına Organizasyonu İçin Uygun Günler Çarşamba ve Cuma

Çiftlerin düğün öncesi düzenledikleri kına gecesi şölenlerinde özellikle cuma günü tercih edilirken, yoğun stresli bir süreç geçiren çiftler ise takvimi birkaç gün geri atarak hafta ortası olan Çarşamba gününü tercih etmekteler.

Ülkemizde her ne kadar gelenek göreneklere bağlı kalınarak bu tarz törenler düzenlensede son yıllarda kına gecelerinin içeriği büyük ölçüde değiştiği görülmekte.

Yöresel adetlere göre düzenlenen kına geceleri günümüz itibari ile bekarlığa veda partilerine dönüşürken eski hüzünlü havasınıda neşeli bir ortama bırakmış durumda.

Eğer sizde yakın bir zamanda dünya evine girecekseniz ve mekan konusunda düşünceleriniz var ise boğazda.org aracılığı ile tekne kiralama, teknede düğün, teknede nişan ve teknede kına gecesi organizasyonlarını düzenleyebilir ve mükemmel bir evlilik öncesi süreci geçirebilirsiniz.

Kına Organizasyonunuz esnasında Boğazda karşılaşabileceğiniz tarihi yapıları sizler için listeledik;

  • Kız Kulesi
  • Çırağan Sarayı
  • Dolmabahçe Sarayı
  • Ortaköy Cami
  • Rumeli Hisarı
  • Anadolu Hisarı
  • Küçüksu Kasrı
  • Kuleli Askeri Okulu
  • Beylerbeyi Sarayı
Yazımıza Yorum Katın
Telefon WhatsApp