İstanbul’da Görebileceğiniz 5 Mimar Sinan Eseri

1 sene önce | Öne Çıkanlar
İstanbul’da Görebileceğiniz 5 Mimar Sinan Eseri

Küçük yaşta üstün zekasını mimarlığa evrilten Mimar Sinan, eserlerini en iyi şekilde inşa ettirdiği gibi aynı zamanda şehircilik alanında bir deha olarak kabul ediliyordu. Toplam olarak 48 hamam, 36 saray, 8 mahzen, 20 kervansaray, 10 köprü, 6 su yolu, 3 haftane, 17 imaret, 20 türbe, 7 darül- kurra, 55 medrese, 52 mescit ve 92 cami inşa eden Mimar Sinan, Türk toplumu ve dünyanın en önemli mimarlarından biri haline gelmiştir. Sizlere bu yazımızda Mimar Sinan’ın İstanbul’da inşa ettiği 5 eseri derledik. Keyifli okumalar…

Şemsi Ahmed Paşa Camii

Mimar Sinan’ın 1580 yılında inşa ettiği bu cami, diğer yaptığı camiler baz alındığında en küçüklerinden biridir. Şemsi Ahmed Paşa tarafından yaptırılan camide Mimar Sinan’ın ustalık dönemi motiflerini görmek mümkün. Diğer adı ”Kuşkonmaz Camii” olan bu caminin isminin nedeni ise kuzey ve güney rüzgarlarının kesişim noktası olmasından dolayı kuşların camiye konamamasından gelmektedir.

Büyükçekmece Köprüsü

Osmanlı Devleti’nin yükselme dönemi padişahlarından olan Kanuni Sultan Süleyman döneminde yapımına başlanmış ve II. Selim döneminde tamamlanan Büyükçekmece Köprüsü 655 metre uzunluğunda ve 7,17 metre genişliğinde dört ayrı köprünün birleşiminden meydana gelmektedir. Mimar Sinan yaptığı köprü için şu sözler sarfetmiştir; ”Bu köprü, eserlerimin içerisinde şaheserimdir

Süleymaniye Camii

İstanbul’un Eminönü semtinde bulunan Süleymaniye Camii, Kanuni Sultan Süleyman’ın arzusu üzerine yapılmıştır. Mimar Sinan’ın 85 yaşında inşa ettiği bu camii ustalık eserlerinden biri olmasına rağmen kendisi tarafından ”Kalfalık eserim” olarak lanse edilmekte. 53 metre yüksekliği bulunan bu caminin 4 minaresi bulunmaktadır.

Mağlova Su Kemeri

Mimar Sinan tarafından 1554- 1562 yılları arasında inşa edilmiş olan Mağlova Su Kemeri Mimar Sinan’ın önemli yapıtlarından birisidir. İstanbul’un Sultangazi ilçesine bağlı olan Cebeci Köyü’nde bulunan bu cami 2 kat ve 257 metre yüksekliğe sahip.

Haseki Sultan Külliyesi ve Camisi

Kanuni Sultan Süleyman’ın aşık olduğu Hürrem Sultan adına yaptırılan külliye 1539 yılında inşası tamamlanmıştır. Bu külliyede Hürrem Sultan’ın dominant etkisi oldukça hissedilmektedir. Haseki Sultan Külliyesi’nde külliye ve cami birbirleri ile bitişik bir şekilde tasarlanmamıştır. Başlangıçta tek kubbeli olarak yapılan camiye daha sonra tarihler 1612 yılını gösterdiğinde bir kubbe daha eklenmiştir.

Sizlere bu yazımızda Türk tarihinin önemli mimarlarından Mimar Sinan’ın İstanbul’daki 5 eserini derledik. Siz de İstanbul’da bu yapıları ziyaret edebilir ardından İstanbul’un muhteşem Boğaz’ında bir boğaz turu düzenleyerek İstanbul’u içinizde hissedebilirsiniz.

Etiketler: , ,
Yazımıza Yorum Katın