Taksim Meydanı ve Geçmişten Günümüze Tarihi

4 sene önce | Öne Çıkanlar
Taksim Meydanı ve Geçmişten Günümüze Tarihi

İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde bulunan Taksim Meydanı şehrin en önemli ve popüler noktalarından birisidir. Meydan, özellikle turistlerin uğrak rotalarındandır. Otelleri, alışveriş mekanları, eğlence yerleri ile oldukça zengin bir bölge olan Taksim meydanı tam anlamıyla meydan haline gelmesi ise Cumhuriyet Dönemi’ndedir.

2013 yılında ise meydanda yer alan trafik kesin olarak kapatılmış ve yayalaştırılmıştır. İstanbul’un bu meşhur meydanının geçmişten günümüze tarihini bu yazımızda sizlere derleyeceğiz. İşte İstanbul’un kalbinin attığı Taksim Meydanı’nın tarihi.

Taksim Maksemi

İstanbul’un bu meşhur meydanının adı suyu taksim etmek amaçlı kurulan maksemden gelmektedir. Maksem 1732- 1833 yılları aralığında I. Mahmut tarafından inşa ettirilmiştir. Taksim Maksemi ile birlikte Belgrad Ormanları’ndaki su kaynakları Levent- Mecidiyeköy hattı sayesinde isale hattıyla dağıtım sağlanmıştır. Günümüzde ise Taksim Maksemi kurumuş bir vaziyettedir.

Taksim Su Maksemi

Taksim Meydanı Tanınma Yılları

Cumhuriyet kurulmadan önceki dönemlerde Taksim Meydanı Sıraselviler Caddesi ve İstiklal Caddesi’nin birbirine paralel olduğu, Talimhane Meydanı ile Taksim Kışlası’nın kenarındaki yol kavşağı olarak bilinmekteydi. 1870’li yıllarda bölgeye yapılan askeri yapılar ve devlet binaları Taksim’in askeri ve coğrafyasını ve ruhunu yavaşça belirgin hale getirmeye başlamıştı.

Gezi Parkı’nın Doğuşu

1900 lerin ilk çeyreğini aştığımız yıllara gelindiğinde Lütfi Kırdar İmar Operasyonu kapsamında avlu kısmı futbol sahası olarak değerlendirilen ve binaları boşaltılan kışla 1935-1940 yılları arasında kaldırılmıştır. Kışla yerine Gezi Parkı yapılmıştır.

Gezi Parkı

Taksim Meydanı Kimlik Kazanıyor

Osmanlı Devleti zamanında Ayaspaşa Mezarlığı’nın bir bölümü; 1920’li yıllarda ise bütünü kaldırılmıştır. Bu yıllarda Gümüşsuyu Askeri Hastanesi’ne kadar uzanan apartman serileri oluşmaya başlamıştır.

Taksim Meydanı’nın Kimliğine Kavuşması

Taksim Meydanı’nda yıllar boyunca sürekli olarak değişiklikler meydana gelmiştir. Ancak bu meydanın tam anlamıyla meydan olmasının en önemli sebeplerinden biri Cumhuriyet Anıtı’dır. Bunun nedeni, anıtı binaların çevrelemesi ve anıtın meydana kimlik kazandırmasıdır. Tüm bu süreçlere baktığımız zaman Taksim Kışlası’nın kaldırılması, Taksim Gezi Parkı’nın yapılması, Cumhuriyet Anıtı’nın buraya konumlandırılması, Kristal Gazinosu’nun kaldırılması, Tarlabaşı Caddesi’nin açılması, AKM’nin yapılması Taksim Meydanı’nın kimliğini yaratmıştır.

Sizlere bu yazımızda Taksim Meydanı’nın geçmişten günümüze tarihini anlattık. Siz de İstanbul’da mükemmel bir boğaz turu yapmadan önce Taksim’i gezebilir ve kentin popüler meydanını keşfedebilirsiniz.

Taksim Meydanı

Bogazda.org aracılığı ile boğazda organizasyon düzenlemek her ihtiyacınıza uygun şekilde organize edilmektedir. Teknede düğün, teknede mezuniyet, teknede doğum günü, teknede kahvaltı, Yat kiralama, Tekne Kiralama, Yatta Evlilik Teklifi gibi geniş yelpazeli birçok organizasyonu platformda yer alan tekne ve yatlardan fiyat teklifi alarak düzenleyebilirsiniz.

Yazımıza Yorum Katın
Telefon WhatsApp