Rumeli Feneri Kalesi ve Tarihi

4 sene önce | Öne Çıkanlar
Rumeli Feneri Kalesi ve Tarihi

Rumeli Topçu Kalesi 18. yy’da genellikle Rum’ların konuşlandığı bölge olarak bilinen İstanbul’un kuzey tarafında Rum bir mimar tarafından kusursuz bir şekilde inşa edilmiştir. Teknik olarak Yığma taş tekniği kullanılmış olan kale, kırım harbinde Fransız ve İngiliz’ lere ait gemilerin boğaza girişini izleme amacı ile inşa edilmiş bir deniz feneridir.

Fener, Deniz seviyesinden 58 metre yüksekte boyu ise 30 metre uzunluğunda olacak biçimde inşa edilmiştir. Kullanıldığı dönemde ilk olarak gaz yağı ile ardından asetilen ile aydınlatılmıştır.

Rumeli Feneri’ne geldiğinizde büyüleyici tarihi dokusuyla ve ihtişamlı manzarasıyla keyifli saatler geçireceksiniz. Kale’nin son derece büyük olması ve topçu kalesi’nin altında yer alan sığınaklar ve üst bölümünün 4 bir yanı da eşsiz deniz manzarasıyla kaplı. Eğer imkanınız var ise buraya kişisel aracınız ile gitmenizi tavsiye ediyoruz. Bu sayede hem Rumeli Feneri’ni hem de Garipçe Köyü‘nü ve Garipçe kalesini ziyaret edebilirsiniz.

Rumeli Fenerine Nasıl Gidilir? Rumeli Feneri Topçu Kalesi Nerede?

Rumeli Feneri ve Rumeli Feneri Topçu Kalesi’ne gidiş için farklı güzergahlardan farklı şekillerde gidebilirsiniz.

  • Topçu Kalesi’ne Anadolu yakasından otoyol güzergahından gitmek istiyorsanız, köprüden sonra ilk çıkış olan Maslak, Sarıyer, Levent çıkışından Sarıyer-İstinye güzergahına doğru ilerleyin.
  • Topçu Kalesi’ne Avrupa yakasından otoban aracılığı ile gidecekseniz;
  • Maslak, Sarıyer, Levent yönü bulunan otoyoldan çıkmalısınız. Maslak yönüne doğru ilerleyen yolu Hacı Osman bayırından sahile kadar takip ederek sahil yoluna ineceksiniz.
  • Sahile iner inmez sol tarafa saparak Sarıyer sahil yolunu Vehbi Koç Vakfı Lisesini görünceye kadar devam ederek, 200 metre sonra yol sizi sol tarafa sürükleyecektir. Eski Kilyos Caddesi’ne kadar ilerleyin. İleride yol çatallaşacaktır. Bu yolu soldan devam edin. Uzun ve kavisli olan yolun bitimine dek ilerlemeye devam edin.
  • Yolun sonunda sola dönün. Takip ettiğiniz güzergahta 2. Sokaktan sağa dönmenizin ardından o yolu kaleyi görene dek takip etmelisiniz. Bu yolun sonunda sizi muhteşem bir manzara ve tarih beklemektedir.

Sizlere bu yazımızda Rumeli Feneri Topçu Kalesi’nin tarihi ve Rumeli Fenerine nasıl gidilir? sorularını cevapladık. Siz de bu muhteşem manzaralı, dört tarafı denizle çevrilmiş kaleyi görmek isterseniz buraya yukarıda bahsettiğimiz yol tarifi ile gelebilirsiniz.

Ayrıca bogazda.org aracılığı ile bir boğaz turu organize ederek boğaz üzerinden bu kaleyi görebilir ve muhteşem manzaralara tanık olabilirsiniz. Boğaz turu haricinde birçok organizasyon düzenlenebilen boğaz organizasyonlarında, teknede düğün, yat kiralama, teknede nişan, boğazda kahvaltı, boğazda akşam yemeği, boğazda türk gecesi, yatta evlilik teklifi gibi birçok organizasyonu düzenleyebilirsiniz.

Yazımıza Yorum Katın
Telefon WhatsApp