Yerebatan Sarnıcı Hakkında Bilinmeyenler

2 sene önce | Öne Çıkanlar
Yerebatan Sarnıcı Hakkında Bilinmeyenler

İstanbul’da bulunan Yerebatan Sarnıcı, Cağaloğlu ve Ayasofya arasında yer almaktadır. Geçmişte şehrin su ihtiyacını giderme amaçlı yapılan sarnıç, günümüzde yalnızca tarihi eserler arasında kendine yer bularak ziyaretçilere sunulmaktadır.

VI. yüzyılda imparator İustinianos tarafından inşa ettirilen sarnıç, Osmanlı İmparatorluğu zamanında da uzunca süre halkın su ihtiyacı için kullanılmıştır. Sarnıç içerisinde bulunan su, Cebeciköy Kemeri ile 19 km uzaklıkta yer alan Belgrad Ormanı’ndan tahsis edilmektedir.

Yerebatan Sarnıcı ve Tarihi Özellikleri

Yerebatan Sarnıcı günümüzde müze görevi görmektedir. Dünya üzerinde ve ülkemizde birçok misafiri ağırlayan Yerabatan Sarnıcı’nın diğer adı ise “Bazalika”dır. 532 yılında inşa ettirilen sarnıç, İstanbul’un en büyük kapalı sarnıcı olma unvanını elinde bulunduruyor.

İnşa sırasında sayısı 7000 bin kadar kölenin katkıda bulunduğu sarnıçın tamamlanması 38 yıl sürdü. Sütunlar üzerinde yer alan gözyaşları, rivayete göre sarnıç inşaatı anında ölen köleleri simgelemektedir. Muazzam atmosferi ve özel tarihi mimarisi ile günümüzde hala ziyaretçileri büyülemekte olan sarnıcın içerisinde bulunan suda günümüz itibari ile balıklar yer almaktadır.

Yerebatan Sarnıcı’nın Keşfi

İstanbul’un feth edilmesinden yüzyıl sonra o bölgenin balıkçıları tarafından bulunan sarnıç, günümüze kadar gelerek tarihi büyüsünden ödün vermemekte. Sarnıcın bitiş noktasında yer alan Gözyaşı sütunları bulunmaktadır. Bir diğer adı “Ağlayan Sütun” olan gözyaşı sütunu, nemli bir yüzeye sahip olmasından ötürü ağlıyormuş izlenimi verir.

Yerebatan Sarnıcına ilk girdiğiniz an, ilk basamaktan itibaren yüzyılların tarihi yoğunluğuna kapıldığınızı hissederek keşfinize devam edebilirsiniz. Sütunların dizilimi ve mimari olarak mükemmel bir aydınlatma sistemine sahip olması nedeniyle Sarnıç büyüleyici bir atmosfer oluşturmakta. Geçmişte iki imparatorluğa tanık olan Yerebatan Sarnıcı; gerek tarihi özellikleri gerekse de sütunları ve gizemli taşları ile günümüzde ilgi çeken müzelerden biri olmaya devam etmekte.

Sizlere bu yazımızda Yerebatan Sarnıcı’nın tarihi özelliklerini ve hakkında bilmedikleriniz bilgileri derledik. Siz de İstanbul’da bulunan bu tarihi müzeye giderek tarihsel bir yolculuk yapabilirsiniz.

İstanbul’da yer alan bu muazzam Sarnıç gibi dünyaca ünlü İstanbul Boğazı üzerinde çeşitli organizasyonlar düzenlemek istiyorsanız, boğazda.org aracılığı ile teknede düğün, tekne kiralama ve yat kiralama organizasyonlarını tercih edebilirsiniz.

Etiketler: , ,
Yazımıza Yorum Katın
Telefon WhatsApp