İstanbul Boğazı’nın Sihirli Tarihi

4 sene önce | Tekne Kiralama
İstanbul Boğazı’nın Sihirli Tarihi

İstanbul’un kendine hayran bırakan ambiyansı ve güzelliğinin oluşumunda, tarihi özelliklerin yanı sıra eşsiz doğal güzellikleri önemli bir unsur olarak göze çarpıyor. İki kıtayı birbirinden ayırması ve uluslar arası anlamda oldukça önemli bir yer olması İstanbul Boğazı’nı önemli bir unsur haline getiriyor. Boğaz’ın masmavi sularında yaşanmışlıklar, tarihi yapılar ve oluşan manzaralar İstanbul’un bambaşka bir hale bürünmesine vesile olmuş durumda.

İstanbul Boğazı’nın Özellikleri

Girintili çıkıntılı özelliği ile dünya üzerinde aşılması oldukça zor geçitlerden biri olarak sayılan ve yaklaşık 31 km uzunluğa sahip Boğaziçi, IV. jeolojik zamanda 7 bin sene önce çökmüş olan vadi arazisinin yerini deniz sularının hakimiyetini sağlamasıyla oluştu.

En dip yeri takriben 100–120 metre aralığında olan boğazın ortalama derinliği ise yaklaşık 60 metredir. Genişliği, yapısı itibariyle değişkenlik belirtsede, en olarak en geniş bölgesi 3500 metredir, Rumelihisarı bölgesine karşılık gelen en dar bölgesi ise yaklaşık 760 metre civarındadır.

İstanbul Boğazı Özellikleri

Yıllardır, ekonomik ve jeopolitik açıdan büyük önem arz eden İstanbul Boğazı, kıyı şeridi bulunan bölgeleri açık denizlere bağlayabilme özelliği ile birçok ülke tarafından ele geçirilmek istenmiştir. Deniz ulaşımında önemli bir yere sahip olan, uluslararası kullanım genelgesi ise 20 Temmuz 1936’da imzalanan Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile düzenlendi.

İstanbul Boğazı’nın Mitolojik Hikayesi

Boğaziçi, dünyada “The Bosphorus” olarak anılır. “Öküz Geçidi” anlamına gelen bu kelimeye bu ismi veren hikaye için sizi şöyle alalım;

Titanları tek tek egale ederek tanrıların tanrısı unvanının sahibi olan ZeusHera ile evliliği olmasına rağmen kadınlara olan arzusu ile bilinir. Zeus, kadınlara olan arzusunu karısı Hera’nın acımasız yönüne rağmen dindiremez. Hera tarafından bakmak gerekirse, kocasının bu vazgeçilemeyen huyundan haberi olan Hera, onu fazlasıyla kıskanır ve bazı zamanlar şiddet içeren yöntemlerle Zeus’tan intikam almaya çalışır.

Bir gün Zeus, Nehir tanrısı olan İnakhos’un kızı olan Io’ya gönlünü kaptırır. Bu durumdan şüphe duyan Hera, Zeus’un gizli işlerini öğrenmeye çalışır. Hera’nın bu çabasını fark eden Zeus, kendini ele vermemek için gökyüzünü bulutlarla kaplar. Hera, bunun karşılığında bulutları üfleyerek dağıtır.

Zeus’un gizlenmek için başvuracağı başka bir yol kalmamıştır. Zeus, Io’yu aniden bir öküze dönüştürüverir. Hera ise bu numarayı yutmamıştır. Karşısında duran bir öküz de olsa Hera ikna olmaz ve ne kadar sinek, böcek, haşere varsa Io’nun üzerine salar.

Artık bir öküzün bedeninde vücut bulmuş olan Io, bundan o kadar çok rahatsız olur ki, canını dişine takarak koşmaya başlar. Can havli ile süren bu koşu Ege’den başlar, Karadeniz’de son bulur. Io öyle can havliyle öyle bir koşar ki, kara iki parçaya ayrılır ve koştuğu yol sular altında kalır. Böylece de Öküz geçidi, bildiğimiz adı ile Bosphorus oluşur. 

İstanbul Boğazı Mitolojik

İstanbul Boğazında Bulunan Bir Çok Tarihi Yapı

İstanbul boğazında görebileceğiniz ve fotoğraflayabileceğiniz bir çok tarihi yapı bulunmaktadır. Sizler için aşağıda İstanbul boğazı içerisinde bulunan bazı yapıları listeledik;

  • Kız Kulesi
  • Çırağan Sarayı
  • Dolmabahçe Sarayı
  • Ortaköy Camii
  • Rumeli Hisarı ve Anadolu Hisarı
  • Galatasaray Adası
  • Kuleli Askeri Lisesi
  • Küçüksu Kasrı
  • Beylerbeyi Sarayı
Tarihi Yapı Dolmabahçe Sarayı

Boğazda Yapılan Organizasyonlar

İstanbul Boğazı, tarihi yapıları ve hoş manzarası ile birçok milletten insanları boğaz üzerinde aktivite yapmaya sürüklemektedir. İstanbul Boğazında yapılan aktiviteler şunlardır;

Evlilik için gün sayan adaylar için Teknede Düğün organizasyonları, mezuniyet balosu arayan öğrenciler için teknede mezuniyet etkinliği, boğazın romantik ambiyansını yakalayıp sevgilisine yatta evlilik teklifi sürprizi düzenlemek isteyenler, aile ve dostlarla yapıldığında oldukça keyifli olan yemekli tekne turu

Sevdiğiniz bir dostunuza yaptığınızda unutulmayacak hatıralar kazanacağınız teknede doğum günü, iş dünyasında saygın bir etkinlik isteyenler için teknede şirket yemeği gibi organizasyonlar oldukça ilgi gören organizasyonlardır.

Tekne kiralama ve yat kiralama opsiyonları ile boğazda muhteşem vakit geçirmek isteyen istanbul aşıkları boğazda.org aracılığı ile organizasyonları kolaylıkla düzenliyor ve diledikleri etkinliği oluşturmanın haklı sevincini yaşıyorlar.

Ramazan ayı yaklaştığında teknede iftar düzenlemek isteyenler ise oldukça şık bir iftar yemeği düzenleyerek sevdikleriyle mükemmel saatler geçirme şansı yakalıyor. Boğazda kahvaltı ile güne mükemmel bir başlangıç yapılabildiği gibi, boğazda akşam yemeği ile oldukça gösterişli bir akşam geçirme şansı yakalanıyor.

Boğaz, boğazda düğün, boğazda nişan gibi türlü etkinliklerde son yıllarda oldukça ilgi gösterilen bir mekan olmuş durumda. İstanbul Boğazı’nın tarihi ve kültürel mirası bu şık organizasyonlarla harmanlanması boğazın önemini yüzyıllardır kaybetmediğini ve kaybetmeyeceğini gözler önüne seriyor.

Yukarıda bahsettiğimiz İstanbul boğazında gerçekleşen tüm organizasyonlara ev sahipliği yapan https://www.tekneorganizasyonu.com sitesine göz atmanızı önermekteyiz. Son zamanlarda İstanbul boğazında trend olan yat kiralama gibi hizmetlerden faydalanabilirsiniz ve İstanbul Boğazının sihirli tarihine yakından şahit olabilirsiniz.

Yazımıza Yorum Katın
Telefon WhatsApp