Eski İstanbul Hakkında Bilmediğiniz 6 Bilgi

4 sene önce | İstanbul Tarihi
Eski İstanbul Hakkında Bilmediğiniz 6 Bilgi

İstanbul, muhteşem aurası ile hem geçmişte hem de günümüzde kendisine hayran bırakan bir şehir olmayı başarmıştır. Bu mükemmel şehrin ayrıca ihtişamlı bir tarihi de vardır. Genelde halkımız Osmanlı Dönemi İstanbul’u hakkında bilgi sahibi olsalar da İstanbul’un tarihinin yaklaşık 300 bin sene öncesine kadar gittiği pek fazla kişi tarafından irdelenmemiş bir gerçek. Sizlere bu yazımızda Antik Çağ İstanbul’u hakkında bazı bilgiler derledik. İşte eski İstanbul bilmediğiniz 6 bilgi!

1-) Günümüz İstanbul’u Eskiden Byzantion, Kalkhedon (Kadıköy) ve Selymbria’yı (Silivri) Kapsıyordu

Boğaz’ın iki yakasında da yer alan Byzantion ve Kalkhedon, günümüzde bilinen İstanbul’un temelini oluşturan bölgelerdir; Selymbria ise Silivri ilçesi sınırları içinde kalmaktaydı.

2-) Byzantion günümüzde, Topkapı Sarayı ile Ayasofya’nın yer aldığı alan üzerinde kuruluydu.

Günümüzdeki konumu ile Sarayburnu, Byzantion’un yapı taşlarını oluşturuyordu.

3-) Şehir gelişerek günümüzdeki Eminönü ve Fatih ilçelerinin yer aldığı alana yayılmaktaydı.

İstanbul’un gelişim gösterdiği alanlar günümüzde Tarihi Yarımada olarak bilinmektedir.

4-) Kentin kuruluşuna Kalkhedon’dan ve Mileytos’tan gelenlerin de desteklerinin olduğu biliniyor.

Megaraların başında kurucu olarak Byzas’ın yer aldığı ve şehrin isminin de Byzas’tan geldiği ortaya atılan iddialardan birisidir.

5-) Heredot, Byzantion şehrinin Kalkhedon’dan 17 yıl sonra kurulduğunu iddia etmektedir.

Roma İmparatorluğu Dönemi’nde yaşamış olan Eusebius bu iddiayı kanıtlar nitelikteki açıklamasında Kalkhedon’un kuruluşunu MÖ 685, Byzantion’unkini de MÖ 660 yılı olarak belirtmiştir.

6-) Byzantion ile ilgili en ayrıntılı bilgi Polybios’tan gelmektedir: “Byzantion kenti deniz kıyısında ve zengin bir kent”

Byzantion önemli stratejik konumundan dolayı Karadeniz ile Ege arasında yapılan ticaretin temelini üstleniyordu.

Sizlere bu yazımızda Eski İstanbul antik dönemlerindeki ilgi çekici 6 bilgiyi derledik. Üç imparatorluk görmüş ve mazisi asırlarlar olan bu muazzam kentin Boğaz hattında bir yat kiralama ve tekne Kiralama organizasyonu düzenlemek istiyorsanız boğazda.org aracılığı ile sizlere sunulan tekne ve yatlardan teklif alabilirsiniz.

Boğazda birçok organizasyon düzenleyebilirsiniz. Evlilik düşünen çiftler için öncelikle boğazda evlilik teklifi ile hayatınızın kritik kararlarından biri için uygun zemin hazırlayabilir, ardından teknede düğün organizasyonu ile hafızalardan uzun yıllar geçsede silinemeyecek bir evlilik töreni yaşayabilirsiniz. Eğitim hayatınıza unutulmaz bir nokta koymak için ise teknede mezuniyet balosu düzenlemek sizin için en uygun organizasyonlardan biri olacaktır.

Tarihi yaşanmışlıklarla dolu bu kentte teknede kahvaltı organizasyonu gibi bir organizasyonla güne görkemli bir şekilde başlayabilirsiniz.

Yazımıza Yorum Katın
Telefon WhatsApp