Boğaz’ın Sessiz Kasabası: Anadolu Kavağı

4 sene önce | Öne Çıkanlar
Boğaz’ın Sessiz Kasabası: Anadolu Kavağı

İstanbul’un Boğaz hattının güzide bölgesi Beykoz’da geçimini balıkçılıkla idame ettiren ufak bir kasaba; Anadolu Kavağı.

Anadolu Kavağı, şehrin yoğun temposundan bunalanlar için son derece mükemmel bir yerdir. Nedeni ise bu kendine has özelliğini koruyan kasaba, hafta içi ya da hafta sonu fark etmeksizin sakinliğini koruyan bir bölgedir.

Anadolu Kavağı; sahil şeridinde konuşlanmış balıkçıları, gözlerinizi alamayacağınız yeşil tepeleri, eşi benzeri bulunmayan Boğaz manzarasına sahip ahşap evleri ile sizleri dinginleştirecek güzelliklere sahiptir.

Bu yazımızda, şehrin hengamesinden uzaklaşmak isteyenlerin Anadolu Kavağı’nda neler yapabileceklerini, neler yiyeceklerini ve nasıl ulaşım sağlayacaklarını anlattık. Keyifli okumalar!

Anadolu Kavağı Konumunda Ne Yapılır?

Yazımıza başlarken dile getirdiğimiz gibi Anadolu Kavağı, Boğaz manzarası ile mest edebildiği gibi yeşili ile insanları hipnoz edebilen bir bölge. Bu yüzden Anadolu Kavağı’nda ilk yapmanız gereken aktivitelerden biri sahil şeridinde keyifli bir yürüyüş.

Manzara’nın sizleri hayallere sürükleyeceği yürüyüş sayesinde huzurlu dakikalar yaşayabilirsiniz. Bir diğer alternatif olarak Anadolu Kavağı’na ayak basmadan deniz ile bitişik bir yeşillik sizi beklemekte. Dilerseniz burada sessizliğin ve doğa güzelliklerinin getirdiği huzura erişebilirsiniz.

Anadolu Kavağı, organik ürünleri ile sizlere büyük ilçelerde dahil bulamayacağınız lezzetler sunuyor. Bu kendine has üretimi bulunan kasabada; zeytin, köy yumurtası, mısır ekmeği, üzüm, bal, dağ çileği, el işleri gibi birçok organik ürün mevcut.

Anadolu Kavağı turunuz sırasında mutlaka bu tezgâhları dolaşarak, mutfağınız için organik ürünlerden oluşan bir alışveriş yapabilirsiniz.

Anadolu Kavağı’nda yapılacak bir diğer aktivite ise kendine has nostaljik sokaklarda dolaşmak. Tarihi ahşap yapılar, asırlık çınarlar, temiz hava, bölge halkının güleryüzü Anadolu Kavağı sokaklarında göreceğiniz güzelliklerdir. Bu sebeple, gezi sırasında birbirinden güzel sokaklarda tur atarak harika manzaraları fotoğraflayabilir, mükemmel kareler yakalayabilirsiniz.

Anadolu Kavağı Yuşa Tepesi

Anadolu Kavağı’nda bir diğer harikulade manzaraya sahip yer ise Yuşa Tepesi. Aracınız ile geldiyseniz kısa sürede, araçsız geldiyseniz de biraz yürüyerek Yuşa Tepesi’ne varmanız mümkün. Tepe’ye vardığınızda ise sizleri Boğaz’ın mükemmel manzarası ve huzurlu saatler bekliyor.

Doğu Roma Döneminden Kalan Tarihi Yapıyı Ziyaret Edebilirsiniz

Yoros Kalesi doğu roma döneminden kalan ve Anadolu kavağının tepesinde bulunan bir tarihi yapıdır. Kalenin kapladığı alan İstanbulda bulunan tüm kalelerden daha geniş ve büyük olması göze çarpan detaylardan biri. Yoros kalesi adının anlamı henüz anlaşılmış olmamak ile beraber kutsal yer anlamı çıkartılabiliyor.

Yoros Kalesini yakından ziyaret edebilir ve fotoğraflayabilirsiniz.

Anadolu Kavağının Tarihi Yapısı Yoros Kalesi

Anadolu Kavağı’nda Ne Yenir?

Anadolu Kavağı’nın balıkçıları ile meşhur olduğunu yazının girişinde belirtmiştik. Bu sebeple Anadolu Kavağı’na geldiyseniz, lezzeti ile insanı keyiflendiren deniz ürünlerini mutlaka tatmalısınız. Sahilin mükemmel manzarası altında taze deniz ürünlerini oldukça uygun fiyata yiyebilirsiniz.

Anadolu Kavağı Sokakları

Anadolu Kavağı’na Nasıl Gidilir?

Anadolu Kavağı ile ilgili soru işaretlerini kaldırdığımıza göre ulaşım konusundan söz edelim. Anadolu Kavağı’na nasıl gidilir?

Bu doğa harikası kasabaya toplu taşıma araçları ile oldukça basit bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Eminönü veya Kadıköy‘den kalkan şehir hatları vapurlarını tercih edebilir; Sarıyer‘den saat başı kalkan vapurları da tercih edebilirsiniz.

Anadolu Kavağı’nda bir diğer ulaşım sağlama yoluda Boğaz Turu organizasyonlarıdır. Boğazda.org aracılığı ile organize edeceğiniz Boğaz Turları ile sevdikleriniz, arkadaşlarınız veya aileniz ile bu doğa harikası kasabaya tur düzenleyebilir. Doğa harikası manzaralarına şahit olabilirsiniz.

Dilerseniz organizasyonunuzu Yemekli Boğaz Turu şeklinde ayarlayarak çok daha iyi bir gün geçirebilirsiniz. İstanbul Boğaz Turu fiyatları, davetli sayısı, yemek/içki tercihlerine ve teknelerin türüne göre değişim göstermekedir.

Siz de Boğazda.org vasıtası ile dilediğiniz organizasyon için teklif alabilir, Boğazda mükemmel bir gün geçirebilir, Yat Kiralama ve Tekne Kiralama hizmetimiz aracılığı ile Anadolu Kavağı’nın sakinleştirici havasında huzur bulabilirsiniz.

Yazımıza Yorum Katın
Telefon WhatsApp