Kına Gecesi Organizasyonu ve Kına Gecesi Geleneği

2 sene önce | Öne Çıkanlar
Kına Gecesi Organizasyonu ve Kına Gecesi Geleneği

Mutluluğun ve hüznün aynı anda yaşandığı gelenek kına gecesinin tarihi, aslında eski tarihlere uzanmaktadır. Geçmiş zamanlarda kına gecesi farklı şekilde kutlanırdı; günümüzde ise genellikle gelin adayının arkadaşlarıyla toplanarak kutladıkları bekarlığa veda partilerine dönüşmüş durumda.

Birçok detayın üzerimde durulduğu düğün törenleri; birçok kültürün en önemli unsurlarından biridir. Kına geceleri de bu tatlı telaşın bulunduğu sürecin olmazsa olmazları arasında yer alıyor. İşte geçmişten günümüze kına gecesi geleneği ve kına gecesi organizasyonu

Kına Yakma Geleneği

İnsanlık tarihinde insanların, binlerce yıldır batıl inanışları referans alarak bedenlerini tedavi, süs vs. amaçlı boyadıkları bilinmektedir. Vücudu boyama amaçlı en fazla tercih edilen boya ise kınaydı. Nedeni ise kına hem kolay bulunabilen hem de satın alınması kolay olan bir doğal boya çeşididir. Peki, kına yakma geleneğinin kökeni nedir?

Bu sorunun cevabını bulabilmek, kınanın tarihsel gelişimi hakkında fikir sahibi olmak, yıllarca devam eden göçler ve kültürel etkileşim sebebi ile zordur ancak paganizm etkisinden ortaya çıktığı düşünülmektedir.

İlk zamanlarda tanrılara adamak amaçlı kurbanlar kına ile boyanmış; ardından yaşı ilerlemiş kadınlar ölüm vakitlerinin geldiğini gösterme amaçlı saçlarını kına ile boyamaya başlamışlardı.

Zaman içinde değişen gelenek ve görenekler ile birlikte; nişan, düğün, sünnet, askere gitme durumlarda uygulanır hale gelmiştir.

Kına Geceleri’nin Değişimi

Osmanlı döneminin bitişi itibari ile kına gecesi geleneği de köklü değişikliklere uğramaya başlamıştır. Kına geceleri, düğünden bir gün önce kız evinde yapılmaya başlandı. Kına gecesine ise geçmiş kına gecelerine nazaran ağırlıklı olarak gelinin kız arkadaşları eşlik eder oldu.

Kına yakma töreninin yapılacağı gün, kız evine düğünün başladığını simgeleyen bir bayrak yerleştirilirdi. Kına gecesine davet edilen misafirlere kuru yemiş ve içecek ikramında bulunulur, gece boyunca yöresel oyunlar oynanır ve halaylar çekilirdi.

Gelin dilediği bir kıyafeti giydikten sonra, kına töreni anında üzerini değiştirerek bindallı giyerdi. Yine başına kırmızı bir örtü örtülürdü. Genç kızlar ellerindeki mumlarla türkü söylemeye ve ortadaki gelin ve damat için ayırtılmış boş sandalyelerin etrafında tur atarlardı.

Ardından gelin ve damat belirlenen yerlerine otururlardı, gelin ağlatılmaya çalışılırdı. Geline de erkeğe de kına yakılır ve kalan kına da misafirlere dağıtılırdı.

Günümüzde Kına Gecesi

Kına geceleri geleneği; günümüzde geçmiş geleneklere göre çok daha modern bir anlam kazanmış ve özellikle büyük şehirlerde büyük değişimlere uğrayarak yerini bekarlığa veda partisi isimli eğlencelere bırakmıştır.

Kına geceleri günümüzde düğünden birkaç gün önce yapılmaya başlamıştır ve genellikle eğlence mekanlarında düzenlenmektedir. Son yıllarda Teknede Kına Gecesi gibi organizasyonlar artış gösteren trendler arasındadır. Bu eğlencelere damat ve damadın erkek arkadaşları da katılım sağlayabiliyor. Ancak tüm bu köklü değişimlere rağmen gelin ağlatılmaya ve eline kına yakılmaya devam edilmektedir.

Siz de Kına Gecesi organizasyonu düzenlemek istiyorsanız Boğazda.org aracılığı ile son yılların popüler kına organizasyonlarından olan Teknede Kına Gecesi organizasyonunu düzenleyebilirsiniz. Boğaz’da mükemmel bir kına gecesi keyfi ile düğün öncesi mükemmel bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Boğazda.org vasıtasıyla Teknede Kına Gecesi organizasyonu düzenleyebildiğiniz gibi Teknede Düğün, Teknede Nişan Organizasyonu gibi oldukça lüks organizasyonları da tekne kiralama ve yat kiralama seçenekleri ile rahatlıkla düzenleyebilirsiniz.

Yazımıza Yorum Katın
Telefon WhatsApp